Від сексу до праски: найбільш незвичайні музеї України

Додано: Володимир Краковецький 28 червня 19:08

Майже в кожному місті України знайдеться місце, де зберігають історію та культурні цінності народу – музей. Але є в нашій країні унікальні музеї, які допомагають по-іншому поглянути на традиції, культуру та побут. Або навіть шокують...

Музей гуцульської магії

Почнемо з таємничого. Напевно вам доводилося читати або чути про карпатських магів – мольфарів. Їх дуже яскраво описав Михайло Коцюбинський у самобутній повісті «Тіні забутих предків». І зараз на Гуцульщині живі перекази про мольфарів: про те, як вони могли викликати дощ або керувати волею людини. Досі «водяться» у цих місцях таємничі чародії – принаймні, так кажуть місцеві.

У минулому році в Карпатах, на Верховині, відкрився музей гуцульської магії. Тут ви побачите «знаряддя праці» мольфарів. Наприклад, посох, за допомогою якого врятували жабу від змії, і тепер він має чудодійну властивість: мирить посварене подружжя. Або ніж – «громовий чепелик», яким розганяли хмари. Всі експонати подарували музею родичі покійних мольфарів.

Зі столиці є прямий автобус Київ – Верховина або автобусом з Івано-Франківська.

Джерело фото: zak-kor.net. Детальніше про музей

Музей весілля

Хочете перенестися на століття назад і взяти участь в українському весіллі? Тоді вам на Полтавщину в село Великі Будища, де є єдиний в Україні народний музей весілля. На відміну від звичайного музею зі скляними вітринами, всі експонати тут можна чіпати руками. А в печі печуть найсправжнісінькі пироги. І весілля проводяться тут справжні: зі стравами української кухні, самогоном і старовинними обрядами, які проводить народний ансамбль «Берегиня». Все дійство триває півтори години. Туристи можуть бути на весіллі в ролі гостей.

Найцінніший експонат музею – весільна сукня 1926 року, у якій виходила заміж мешканка села. Є і скриня з приданим, де зберігається дюжина сорочок і 40 рушників.

Джерело фото: segodnya.ua. Детальніше про музей

Музей сексу

Зіграли весілля – що ж, тепер настав час перейти до сексу. У Харкові є музей сексу і сексуальних культур світу. Дарма хихикаєте: науково-просвітницький музей, між іншим, єдиний у Східній Європі! Тут запропонують екскурсії для різних вікових груп, спеціальний зал – для статевого виховання підлітків. Екскурсії проводять наукові співробітники. Інші експонати – це 18+, і дітям їх не показують. Мабуть, це найнезвичайніший музей у Харкові.

У музеї в 12 тематичних залах представлені сексуальні культури світу (від Японії до Європи). Є зал, де можна дізнатися про «інтимні» відносини тварин.

Джерело фото: stejka.com. Детальніше про музей

Музей сновидінь

Розгадати значення ваших снів допоможуть у музеї сновидінь. При цьому навіть не обов'язково туди приходити: можна просто відкрити скриню сновидінь на його сайті, пройшовши реєстрацію. Потім розповісти в короткому есе свій сон і «підглядати» чужі сни (анонімні, звичайно). Повідавши сон, ви зможете дізнатися його значення від сновидців – співробітників музею.

Музей сновидінь – це творчий проект і дуже незвичайний музей Києва. Якщо ви не боїтеся оголити свої приховані страхи і переживання – вам сюди. Працює кабінет психоаналізу.

Крім того, тут проводять майстер-класи з мистецтва, лекції. Можна поспілкуватися з цікавими людьми.

Джерело фото: io.ua. Детальніше про музей

Музей ідей

Ще один творчий проект – це Музей ідей у Львові. Він розташований в будівлі монастиря 17 століття і являє собою арт-простір, де є місце для будь-яких ідей у мистецтві. Проводяться виставки живопису, концерти імпровізованої музики. Тут же знаходиться магазин авторського скла і ресторан.

Джерело фото: artes-almanac.in.ua. Детальніше про музей

Музей «Експериментаріум»

Хочете побути дослідником? Тоді вам – сюди! У київському музеї популярної науки і техніки «Експериментаріум» експонати не тільки можна, але й потрібно чіпати руками. Ви зможете, подібно богові, «метати» блискавки – створювати їх, запустити хмаринку або відправити в політ магніт. Можете загубитися в дзеркальному або лазерному лабіринті і дізнатися про таємниці води. Це найкраще місце для вивчення законів фізики, так що школярам буде особливо цікаво!

Джерело фото: experimentanium.com.ua. Детальніше про музей

Музей космонавтики та уфології

Харківський планетарій став музеєм космонавтики і уфології. Космонавтикою, мабуть, нікого особливо не здивуєш, хоча напевно цікаво буде поглянути на космічні пейзажі. А інформація про прибульців завжди приваблює, навіть якщо викликає сумніви. У харківському музеї можна дізнатися про аномальні зони планети, побачити художню галерею «прибульців» – фігури інопланетян, фото НЛО і макети літаючих тарілок, зроблені за свідченнями очевидців. А НЛО над Харковом в 2008 році бачили тисячі жителів! Так говорить сайт музею.

Джерело фото: svinovik.ru. Детальніше про музей

Музей-писанка

Таке можна побачити тільки в Україні! Будівля музею «Писанка» має форму величезного розписного яйця висотою 13 метрів. Увечері включається ілюмінація, і воно світиться теплим світлом зсередини. У музейних фондах – понад 6 тисяч розмальованих яєць з різних регіонів України. Писанки здавна були символом життя і магічним оберегом. Їх виготовляли, щоб привернути щасливу долю, достаток, здоров'я.

Джерело фото: ivano-frankovsk.mesto.ua. Детальніше про музей

Музей звуку

У цьому одеському музеї звуку ви можете почути голоси і музику з далекого минулого. Зібрана унікальна колекція звукової апаратури: від музичної скриньки до просунутого плеєра, причому все це – у робочому стані. Послухаєте вінілові платівки, побачите, як працюють грамофон і патефон, касетні і бобінний магнітофони з магнітною стрічкою, радянські радіоли. Подивитеся на мікрофон Утьосова і мікрофони партійних вождів СРСР.

Джерело фото: img-fotki.yandex.ru. Детальніше про музей

Музей дзвонів

У Луцькому замку князя Любарта, башти Владича, розташувався єдиний в Україні музей дзвонів. Тут зібрано понад 90 дзвонів 17–19 століть, які звозили із закритих церков. Найстарішому дзвону перевалило за 350 років. Є і дзвони, що вживалися в побутових сферах: пожежники, залізничні, поштові, річкової пристані. А також царські бубонці, дзвін яких на трійці коней був чутний за квартал.

Джерело фото: panoramio.com. Детальніше про музей

Музей сірників

Цей музей створив у Харкові ентузіаст-колекціонер Володимир Лінивий. Тут представлено більше тисячі сірникових коробок, в основному 20 століття. За ними можна вивчати історію. На них і фото акторів, і мода радянських часів, і пам'ятки. А також більше 6000 сірникових етикеток – раніше картинки не друкували на коробках, а наклеювали. Є сірники з інших країн, сувенірні екземпляри.

Джерело фото: urbo.ua. Детальніше про музей

Музей води

У цьому музеї можна розширити свої знання про воду і поекспериментувати з нею: наприклад, надути величезну мильну бульбашку, і навіть опинитися всередині неї. Або лопатою прокласти русло річки. А ще поспостерігати справжню зливу з грозою в мініатюрі, фонтани і життя в акваріумах.

Водно-просвітницький центр – симпатична будівля в Хрещатому парку, це одна із старих водонапірних башт. Так що ви дізнаєтеся історію київського водопроводу.

Джерело фото: muph.livejournal.com. Детальніше про музей

Музей каналізації

Якщо є музей води, чому б не бути музею каналізації? І такий музей теж відкрив у столиці «Київводоканал». Тут пропонують ознайомитися із системами водовідведення: від Римської імперії до нашого часу. Адже з розвитку каналізації можна судити про розвиток цивілізації в цілому.

Окрема експозиція присвячена водовідведенню у столиці. Ви побачите труби, різні люки, інструменти, якими користувалися сантехніки, зразки сучасного обладнання.

Джерело фото: yarejka.livejournal.com. Детальніше про музей

Музей історії туалету

Мабуть, це один з найбільш сміливих музеїв. І, до речі, єдиний у своєму роді в Східній Європі. Ви побачите і дізнаєтеся те, про що зазвичай соромляться говорити вголос: як справляли нужду в різні часи та епохи.

Наприклад, стародавні римляни були неймовірними чепурунами, чого не скажеш про середньовічний Париж, де вміст нічних горщиків виливали прямо з вікон.

По суті, музей туалету – це історія гігієни. Серед експонатів – макети давніх туалетів, нічні вази і колекція сувенірів на туалетний тему.

Джерело фото: ua-travels.livejournal.com. Детальніше про музей

Музей праски

Музею праски ще не виповнилося і двох років. Тут зібрано понад 300 експонатів – праски на вугіллі і ті, які потрібно було нагрівати на плиті, і більш сучасні електричні побратими. А ще раніше користувалися дерев'яним пристосуванням з ручкою – рубелем.

Багато експонатів музею купувалися на барахолках. Є праски, які важать до 10 кг – такий прилад вимагав чималих зусиль у поводженні з ним. А є й мініатюрні прасочки – були навіть 10-грамові. Вони призначалися для комірців і рюшів. Найменша праска в колекції важить 100 г і поміщається на долоні.

Джерело фото: reporter-ua.com. Детальніше про музей

Музей контрабанди

Портова Одеса здавна мала славу торгового міста, а в цьому випадку завжди виникає спокуса провезти товар і не заплатити мито. Одеські контрабандисти завжди були винахідливі і виверткі. Про те, на які виверти вони йшли, ви можете дізнатися, відвідавши музей контрабанди. Сигарети провозили в схованках автомобілів: пустотах у дверях або другому бензобаку. Коштовності ховали в підборах жіночого взуття, порожнистих тростинах, і навіть авторучках. Ви побачите безліч інших хитрих схованок з арсеналу контрабандистів різних часів.

Джерело фото: i.ytimg.com. Детальніше про музей

Музей непотрібних речей

Навіть у смітті можна знайти романтику. У Києві є музей вторсировини, або музей непотрібних речей. Що тільки не викидають люди! Часом непотрібні речі виявляються цінними з точки зору історії. Родзинка колекції – порцеляновий сервіз в ідеальному стані, на кожному з предметів виведено золотими літерами «Котику від В. О.». Мабуть, кавалер колись дарував його дамі серця... Є в музеї різне начиння минулого і позаминулого століть – ступи, рогачі. І ціла колекція бюстів Леніна.

Джерело фото: restmap.com.ua. Детальніше про музей

Музей сміття

У Вінниці колекція навіть багатша за київську. З вторсировини вивуджують не тільки раритети та антикваріат, але і небезпечне сміття. Серед того, що викидають люди, знаходили навіть зброю! Музей знаходиться на території підприємства з переробки відходів, і експонати потрапляють сюди зі сміттєвих баків. Створив його комірник підприємства – В'ячеслав Воєводін, він збирав експонати 15 років. Найцінніший – німецька бритва 1695 року.

Джерело фото: pda.myvin.com.ua. Детальніше про музей

Музей під землею

Одеські катакомби – одне з найбільш таємничих і загадкових місць в Україні. У селищі Нерубайське під Одесою під землею працює музей партизанської слави: захисники Одеси під час її окупації фашистськими військами жили в катакомбах. І звідти здійснювали вилазки – шкодили ворогам. У музеї ви дізнаєтеся про їхній подвиг, про побут, і про історію самих одеських катакомб, протяжність яких – 2500 кілометрів. В Одесі також організовують екскурсії в «дикі» катакомби. Але краще йти туди підготовленим, відвідавши спочатку музей. Адже під землею у людей нерідко починається паніка.

Джерело фото: dumskaya.net. Детальніше про музей

Підводний музей для дайверів

У селі Миколаївка Дніпропетровської області нещодавно відкрили музей, в який потрапити зможе далеко не кожен. Адже для цього слід пірнути на глибину від 10 до 48 метрів. Саме там, у затопленому кар'єрі, і знаходиться експозиція «для своїх» – для дайверів. Тут можна побачити затонулі «Запорожець» і «Жигулі», кабіну від КамАЗу, мотоцикл, автоцистерну, пивний кіоск та навіть розмальований автобус вагою в дві тонни – дайвери топили його за допомогою буксира і парашута.

Джерело фото: diving-camera.com.ua. Детальніше про музей

Блог

Магічна Волинь: подорож до Луцька, Володимира-Волинського і на Шацькі озера

Коли мене запитали, чого ти чекаєш від поїздки на Волинь, нічого путнього я сказати не змогла. І не дивно. Ну не могла ж я вгадати, що попереду – чаювання з місцевими контрабандистами і поїздка в село, про яке тільки що зняли кіно. Прогулянка монастирем, який більше схожий на палацовий комплекс у Франції. І знайомство з містом, де люди запросто живуть прямо в замку. Усе це – українська Волинь...

Вікенд в Одесі: 13 місць must seen

Влітку нас так манить синє море… Тож чому б не скористатися чудовою нагодою познайомитися ближче з прекрасним містом на півдні України! Ми підібрали для вас найвизначніші місця, де варто побувати, завітавши до Одеси у вихідні.

П’ять незвичайних музеїв України

У Вінниці зібрали «вершки» зі сміття, на Івано-Франківщині – знаряддя праці мольфарів, а на Полтавщині відвідувачів годують і напувають.

Сім чудес Вінниччини

Вінницька область вабить туристів своєю неосяжністю, затишком, прохолодою густих лісів, безліччю ставків та багатьма невідомими цікавими місцями і маршрутами. Саме тут можна дізнатися про трипільську культуру, скіфську зброю, почути легенду про золото сарматів. Вінниччина – це унікальні пам’ятки історії, архітектури, природи. Але далеко не кожен українець знає про них. Тому у 2007 році, з метою популяризації нових туристичних напрямків, і був створений путівник «Сім чудес Вінниччини», до якого увійшли найвизначніші місця краю.

Як відвідати найвідоміші музеї світу онлайн

Сьогодні чи не кожен великий музей може похвалитися сайтом зі збірками експонатів, життєписами художників і безліччю іншої корисної інформації. Та ніж читати нудні лекції, куди цікавіше самому поблукати музейними коридорами. Відтепер для потрібно просто вирушити у віртуальний тур, маючи змогу вийти в мережу Інтернет.

Новини

СЕРВІС ALL MUSEUMS: ВІДКРИЙ ДЛЯ СЕБЕ МУЗЕЇ УКРАЇНИ

Запрацював онлайн-сервіс All museums - ресурс-переможець конкурсу Apps4cities Challenge. Зараз у його базі – музеї Київщини та Вінничини.

Динамічна презентація: 3 сервіси на базі відкритих даних - 3 кроки на шляху CIVIC TECH для міст України

30 березня об 11:30 у Медіахабі (пр-т Суворова, 4/6, Київ) – динамічна презентація трьох civictehc-сервісів, що перемогли у конкурсі Apps4cities Challenge. Розроблені проекти – це ще три цеглини у фундамент civic tehc ( соціально зорієнтованих онлайн-сервісів) для українських міст. Це три способи спростити життя, зробити його комфортнішим та зручнішим.

Ми у Facebook