Сім чудес Вінниччини

Додано: Володимир Краковецький 17 червня 13:40

Вінницька область вабить туристів своєю неосяжністю, затишком, прохолодою густих лісів, безліччю ставків та багатьма невідомими цікавими місцями і маршрутами. Саме тут можна дізнатися про трипільську культуру, скіфську зброю, почути легенду про золото сарматів. Вінниччина – це унікальні пам’ятки історії, архітектури, природи. Але далеко не кожен українець знає про них. Тому у 2007 році, з метою популяризації нових туристичних напрямків, і був створений путівник «Сім чудес Вінниччини», до якого увійшли найвизначніші місця краю.

Браїлівські історичні споруди

© Gre Gor'y

Браїлів вважається найстарішим поселенням Поділля. Тут знаходиться Свято-Троїцький жіночий монастир (ХVІІІ ст.) та палац родини фон Мекків (ХІХ ст.), у якому розташований Музей композитора П. Чайковського та меценатки Надії фон Мекк. Також у Браїлові в 1879 році побудований костел Святої Трійці - найвища будівля міста.

© Dmitriy Malishev

Свято-Троїцький жіночій монастир збудували на кошти Ф. Потоцького. Це тринавна базиліка з цегли з двоярусною дзвіницею. Тоді це був монастир католицького ордену тринітаріїв. На жаль, внутрішні розписи святині, які створював художник з Відня Й. Прагтль, не збереглися. Коли монастир, після 1830 року, став православним, стіни розписав Є. Осмоловський. Тут знаходяться також ікони Браїлівської Почаївської Божої Матері, Браїлівської Ченстоховської Божої Матері, Божої Матері Троєручиці. Написані вони були на Афоні на початку ХІХ ст.

© Dmitriy Malishev

Палац родини фон Мекків побудовано наприкінці 60-х років ХІХ ст. У часи Другої світової війни палац зруйнували, але пізніше він був відновлений. Також збереглася частина парку, де ростуть біля 45 різних видів дерев та кущів. Зараз у палаці знаходиться Музей П. Чайковського та Н. фон Мекк. Його колекція – біля 2 тис. експонатів, що присвячена періоду життя композитора у Браїлові. Цікавою є «кімната-ліхтарик», що була робочим кабінетом Н. фон Мекк і П. Чайковського. Тут представлені особисті речі меценатки (меблі, інструменти, приладдя для письма).

© Dmitriy Malishev

Історико-культурний комплекс «Буша» та «Гайдамацький яр»

© Dmitriy Malishev

Заповідник «Буша» заснований місцевою владою у 2000 році і має площу 6,68 га. Тут розташовано біля десяти археологічних пам’яток, датованих ІV тис. до н. е. – VІІ ст. н. е., скельний храм, фрагменти фортеці, стародавній цвинтар, підземні катакомби, а також парк історичної скульптури, де щороку на фестиваль збираються каменотеси. Відома пам’ятка комплексу – залишки скельного храму з художнім рельєфом, що був знайдений у 1824 році.

© Dmitriy Malishev

У ХVІ ст. у с. Буша стояв замок з шістьома вежами, кожна з яких мала власний пороховий льох. Підземні ходи об’єднували башти між собою. А от сьогодні від замку залишилась лише вежа на два яруси і підвал.

© Dmitriy Malishev

Біля річки Бушанки знаходиться «Гайдамацький яр» площею 96 га. Дуже давно тут був величезний ліс з дубами. Свою назву яр отримав завдяки історичним подіям під назвою Коліївщина. У яру оригінальний ландшафт. Річка розрізає вапняки, завдяки чому утворюються валуни чудернацьких форм, що подекуди нагадують міфічних персонажів, тварин…

© Dmitriy Malishev

«Історико-культурний центр духовності та злагоди»

Заснування міста Шаргород пов’язане з польським меценатом Я. Замойським, за підтримки якого на трон зійшов Стефан Баторій. Саме Баторій наказав побудувати замок і заснувати поселення, жителів яких звільнив від податків на 20 років. Для майбутньої фортеці Замойський обрав місце між річками Мурашкою і Ковбасною. Фортецю назвали «Шаргород», тут оселилися євреї. З часом Шаргородщина розрослася до двох містечок і двадцяти сіл. Замойським був заснований костел Святого Флоріана Шарого у стилі бароко. Також відомою за межами України є Шаргородська синагога, якою пишається єврейство Поділля. У 1672-99 рр., коли тут господарювали турки, будівля використовувалась в якості мечеті. Також у ХVІІІ ст. в місті був побудований Миколаївський монастир.

© Vitaliy Shumkov

Національний музей-садиба М. І. Пирогова

© Валерій Коретник

Микола Іванович Пирогов – відомий вчений, лікар, педагог та громадський діяч. Саме у Вінниці знаходиться Музей-садиба М. І. Пирогова, адже він чверть століття пропрацював в Україні. Музей було відкрито у 1947 році – і з того часу до нього завітало біля 7 млн осіб зі 169 країн світу. На території садиби розташований будинок, у якому жив хірург (тут знаходиться експозиція про його життя та діяльність), аптека з відтвореним інтер’єром та операційною, а також некрополь із забальзамованим тілом вченого. На базі музею відбуваються наукові конференції та з’їзди.

Немирівське городище

© Vitaliy Kalayda

Подекуди у Південному Побужжі розташовані вали і рови, що дивують своєю мовчазною загадковістю. Вони слугували захистом від ворогів і виникли у VІІ ст. до н. е. Однією з таких пам’яток є Немирівське скіфське городище площею 100 га. Висота його валів сягає 9 м. На дві частини територію городища ділить ріка Мірка.

Перші племена тут з’явилися у ІІІ ст. до н. е. Археологи виявили тут житла-землянки, глиняний посуд, бронзу, залізо, скіфські поховання. У наші дні тут проходить зимовий фестиваль з лендарту під назвою «Аплікація духу», куди приїздять не лише наші, а й митці з Польщі та Китаю.

Палац Потоцьких

Палац родини Потоцьких – одна з цікавих пам’яток класицизму. Знаходиться він у Тульчині. Збудований у 1782 році за проектом француза Лакруа. Ансамбль складається з палацу, театру, манежу, стайні, лазні, оранжереї, службових та житлових приміщень, двох бічних флігелів. Парк навколо палацу, де знаходилися ставки, фонтани та скульптури, був закладений у 1782 році. До речі, родина мала ще один палац, але менший.

© Ярина Ковальчук

За легендою, від великого палацу до нього був прокладений підземний хід, та такий, що по ньому могли легко проїхати четверо коней! Палац пов’язаний з ім’ям Станіслава Щенсного Потоцького. Садибу називали «подільським Версалем». Власника знали як доброго господаря та доброчинця. Під час Кримської війни у тульчинському палаці розмістився військовий шпиталь, пізніше у будівлі знаходились казарми Кубанського полку, а з 1975 року тут розмістилося культурно-освітнє училище.

© Sergey Shuvalov

Лядовський скельний монастир

© Tong Gorokh

У селі Лядова знаходиться один з найдавніших скельних монастирів, що був заснований у ХІ ст. Називають його «Подільським Афоном». Висічений він у скелі над Дністром.

© Tong Gorokh

Православний монастир складається з трьох печерних храмів: Усікновення Глави Іоанна Предтечі, Святої Параскеви П’ятниці та Святого Антонія Печерського.

© Tong Gorokh

Тут навіть є могили ченців та джерела з цілющою водою. Існує легенда, що саме біля цього монастиря зупинявся Антоній Печерський, коли йшов з Афону до Києва.

© Нranom Ievgen

Блог

Магічна Волинь: подорож до Луцька, Володимира-Волинського і на Шацькі озера

Коли мене запитали, чого ти чекаєш від поїздки на Волинь, нічого путнього я сказати не змогла. І не дивно. Ну не могла ж я вгадати, що попереду – чаювання з місцевими контрабандистами і поїздка в село, про яке тільки що зняли кіно. Прогулянка монастирем, який більше схожий на палацовий комплекс у Франції. І знайомство з містом, де люди запросто живуть прямо в замку. Усе це – українська Волинь...

Вікенд в Одесі: 13 місць must seen

Влітку нас так манить синє море… Тож чому б не скористатися чудовою нагодою познайомитися ближче з прекрасним містом на півдні України! Ми підібрали для вас найвизначніші місця, де варто побувати, завітавши до Одеси у вихідні.

Від сексу до праски: найбільш незвичайні музеї України

Майже в кожному місті України знайдеться місце, де зберігають історію та культурні цінності народу – музей. Але є в нашій країні унікальні музеї, які допомагають по-іншому поглянути на традиції, культуру та побут. Або навіть шокують...

П’ять незвичайних музеїв України

У Вінниці зібрали «вершки» зі сміття, на Івано-Франківщині – знаряддя праці мольфарів, а на Полтавщині відвідувачів годують і напувають.

Як відвідати найвідоміші музеї світу онлайн

Сьогодні чи не кожен великий музей може похвалитися сайтом зі збірками експонатів, життєписами художників і безліччю іншої корисної інформації. Та ніж читати нудні лекції, куди цікавіше самому поблукати музейними коридорами. Відтепер для потрібно просто вирушити у віртуальний тур, маючи змогу вийти в мережу Інтернет.

Новини

СЕРВІС ALL MUSEUMS: ВІДКРИЙ ДЛЯ СЕБЕ МУЗЕЇ УКРАЇНИ

Запрацював онлайн-сервіс All museums - ресурс-переможець конкурсу Apps4cities Challenge. Зараз у його базі – музеї Київщини та Вінничини.

Динамічна презентація: 3 сервіси на базі відкритих даних - 3 кроки на шляху CIVIC TECH для міст України

30 березня об 11:30 у Медіахабі (пр-т Суворова, 4/6, Київ) – динамічна презентація трьох civictehc-сервісів, що перемогли у конкурсі Apps4cities Challenge. Розроблені проекти – це ще три цеглини у фундамент civic tehc ( соціально зорієнтованих онлайн-сервісів) для українських міст. Це три способи спростити життя, зробити його комфортнішим та зручнішим.

Ми у Facebook